Transplantacija organa kirurško je presađivanje zdravog organa kao zamjena za nefunkcionalan organ. To je danas opće prihvaćena i katkad jedina terapijska opcija za liječenje akutnog ili kroničnog zatajenja organa.
Uspješna transplantacija omogućava ne samo novi život, već i bolju kvalitetu života, te mogućnost vraćanja svakodnevnim životnim i radnim aktivnostima.
Suradljivost bolesnika neophodna je u razdoblju prije transplantacije organa, no još je važnija u razdoblju nakon transplantacije, jer o tome dobrim dijelom ovisi oporavak bolesnika, dugoročni ishod transplantacije, kao i kvaliteta života pojedinca.
Uspješnost transplantacije ovisi o mnogo čimbenika. Zdravstveni djelatnici moraju osigurati odgovarajuću medicinsku skrb za bolesnika, ali potpuni oporavak ne ovisi samo o tome. Bitan čimbenik u oporavku nakon transplantacije čini i suradljivost pojedinca kao i volja za promjenom životnih navika i uhodavanje u novi način života. Pri tome značajnu ulogu ima podrška i suradljivost obitelji. Još tijekom boravka u bolnici, osobu se podučava koje lijekove, u kojoj dozi i u koje vrijeme treba uzimati. Nakon otpusta iz bolnice važno je točno uzimati propisanu terapiju te slijediti upute transplantacijskog tima.
Nakon transplantacije važno je voditi brigu o:
- Redovitim kontrolama i pridržavanju liječničkih uputa
Bolesnik se na prvu kontrolu naručuje u transplantacijsku ambulantu obično nakon 2 do 5 dana od otpusta iz bolnice. U prvim tjednima nakon transplantacije kontrole su češće, čak 2 do 3 puta tjedno,no kasnije se značajno prorjeđuju (svakih 6 do 12 mjeseci).
Na dan dolaska na kontrolu, osoba ne smije popiti lijek prije vađenja laboratorijskih nalaza kako bi se moglo dobiti dobar uvid u imunosupresivnu terapiju. Vrlo je važno pridržavati se točnih uputa vezano za dolaske na kontrolu, pratiti i pridržavati se promjena terapije, te izvijestiti liječnika o svakoj promjeni zdravstvenog stanja.
- Sprječavanju infekcija – obavezno nošenje zaštitne maske u zatvorenom prostoru, izbjegavanje većih skupova i nepotrebnih kontakata.
- Apstinenciji od toksičnih supstanci – prije i nakon transplantacije važno je u potpunosti odbaciti tvari koje nepovoljno utječu na funkciju jetre, kao što su alkohol, prekomjerno konzumiranje sedativa, analgetika, droga.
- Adekvatnom unosu hrane i tekućine
- konzumirati hranu bogatu vitaminima i mineralima,s niskim udjelom masnoća
- konzumiranje 1,5 do 2 l tekućine, bez šećera
- održavanje normalne tjelesne težine
- u prvih 3 do 6 mjeseci potrebno je uzimati termički obrađenu hranu kako bi se izbjegla mogućnost konzumiranja kontaminirane hrane.
- Odgovarajućoj tjelesnoj aktivnost – provoditi svakodnevne šetnje, vježbe jačanja muskulature, bez opterećenja trbušnih mišića, uz nošenje abdominalnog pojasa.
Ivana Gojević, mag.med.techn.
Glavna sestra Zavoda za gastroenterologiju
KB Merkur