Alkohol je u današnje vrijeme postao najrasprostranjenija psihoaktivna tvar, primarno zbog široke dostupnosti i opće prihvaćenosti u društvu.
Poremećaji povezani s alkoholizmom mogu se svrstati u tri skupine:
- poremećaji uzrokovani izravnim toksičnim djelovanjem alkohola na neurološki sustav
- poremećaji ponašanja uzrokovani alkoholom te
- poremećaji trajnog značenja, među kojima ubrajamo i alkoholnu bolest jetre.
Alkoholna bolest jetre može imati tri manifestacije, primarna je pojava masne jetre koja može progredirati u alkoholni hepatitis ( steatohepatitis ) te u konačnici, nastanak ciroze jetre koja je u 80 % slučajeva uzrokovana alkoholom. S obzirom na to da je alkohol često konzumiran u populaciji osoba s psihičkim tegobama, budući da djeluje kao oslobađajuće sredstvo od nesanice te anksiozno depresivnih simptoma, u samoj prevenciji nastanka ovisnosti i kasnijih tjelesnih komplikacija, ključna je uloga psihijatra, kako u radu sa samim bolesnikom, tako i u radu s njegovom obitelji. Naime, alkoholizam je bolest koja, uz samog bolesnika, ostavlja posljedice i na njegov privatni i poslovni život. Temeljni cilj liječenja alkoholizma je održavanje apstinencije, pri čemu mora doći do kompletne promjene životnog stila pojedinca pri čemu bi ključno bilo da se bolesnik javi što ranije i na vrijeme potraži adekvatnu pomoć. Budući da je alkoholizam bolest koja pogađa i okolinu bolesnika, u samom liječenju ključna je podrška obitelji i ostalih bolesniku bliskih osoba.
Što se tiče samog psihijatrijskog liječenja, terapeut mora biti osoba koja pokazuje empatiju i razumijevanje za bolesnika, ključno je ostvariti dobar terapijski odnos u kojem bolesnik osjeća slobodu da izrazi sve svoje simptome te, u nekim slučajevima, prizna da se dogodio relaps pri čemu ne smije naići na osuđivanje, ali je nužno suočiti osobu s realitetom i svim mogućim posljedicama koje alkoholizam nosi, kako na zdravlje, tako i na osobni i poslovni život pojedinca.
U Hrvatskoj je uz brojne psihološke postupke, psihoterapiju te farmakoterapiju, otvorena opcija odlaska u Klub anonimnih alkoholičara gdje je potrebno odlaziti jednom tjedno u pratnji obitelji najmanje 5 godina.
U slučaju nastanka ciroze jetre, krajnja opcija liječenja je transplantacija jetre koja omogućava petogodišnje preživljenje u znatno većem postupku ukoliko ne postoji aktivna bolest jetre. Kako bi se omogućile najveće šanse za uspjeh samog zahvata, nužno je održavati razdoblje apstinencije od minimalno šest mjeseci prije transplantacije kako ne bi došlo do relapsa u ponovnom konzumiranju alkohola. U svemu tome, ključna je multidisciplinarna suradnja u kojoj psihijatar ima važnu ulogu u pružanju podrške bolesniku te njegovoj obitelji, pri čemu održavanje dobrog terapijskog odnosa pruža veću vjerojatnost uspješnog izliječenja bolesnika.
dr. sc. Krešimir Puljić, dr.med.
specijalist psihijatar
Klinika za psihijatriju Vrapče