prof. dr. sc. Nikolina Bašić Jukić, dr. med.
Zloćudni tumori u transplantaciji
Koliko često primatelji bubrega imaju maligne tumore prije same transplantacije i na koji način izgleda obrada potencijalnog primatelja bubrega, općenito, pa i s aspekta procjene ako ranije nije imao zabilježeno liječenje tumorske bolesti.
Najčešći tumori
Koji su to najčešći tumori i da li postoje karcinomi bubrega transplantiranog. Postoje li tumori koji su česti u općoj populaciji, a rijetki u populaciji transplantiranih bolesnika.
Uloga imunosupresivnog liječenja
Kako izgleda jedan tipični protkol praćenja bolesnika zbog rizika malignih bolesti i kakav je općeniti pristup onkološkom liječenju, da li se on razlikuje za primatelje organa u odnosu na opću populaciju.
izv. prof. dr. sc. Tajana Filipec Kanižaj, dr. med.
Koji su znaci gubitka funkcije transplantiranog organa?
U kojim slučajevima se bolesnika hospitalizira kod disfunkcija i postoji li neka razlika u praćenju ovisno o osnovnoj bolesti.
Kako liječimo gubitak funkcije organa?
Na koji način pristupate terapijski gubitku funkcije organa. Koja je uspješnost retransplantacije i s kojim se problemima susreću ti bolesnici.
Jedan od velikih problema je oštećenje drugih organa. Koliko je to često?
Koliko je često oštećenje drugih organa. Iskustva s aspekta transplantacije jetre.
dr. sc. Vesna Furić Čunko, dr. med.
Da li je moguć povratak normalnom životu nakon transplantacije bubrega?
Koliko u prosjeku bolesnika na dijalizi završi s transplantacijom bubrega. Da li bolesnici koji imaju kroničnu bolest bubrega i nisu u postupku dijalize mogu biti kandidati za transplantaciju i što time dobivaju.
Najčešći problemi s kojima se susreću bolesnici na dijalizi?
Koje su najčešće zamjerke i problemi s kojima se susreću bolesnici koji su na dijalizi neovisno o medicinskim aspektima, u smislu organizacije njihovog života i dijalizne službe. Na koji način bolesnici mogu organizirati svoje poslovne aktivnosti, obiteljske, putovanja.
Što bolesnici sami primijete kao najveću dobrobit same transplantacije?
Što je to što bolesnici dobiju transplantacijom. Da li postoje savjeti kada se ne preporuča početi raditi i kada se dozvoljava puni povratak. Koliko često se bolesnici kontroliraju i kakvi su protokoli praćenja.
U kojem udjelu bolesnici zapravo izgube presadak i završe na dijalizi?
Da li postoje zapreke za bavljenje fizičkim aktivnostima, za određene vrste i načine života kod primatelja organa? Što se tiče malignih bolesti transplanirani bolesnici su pod terapijom koja povećava rizik, ali se s prevencijom to da na vrijeme otkriti i spriječiti.
dr. sc. Dinko Hauptman, dr. med.
Muška plodnost nakon transplantacije bubrega
Kada se par smatra neplodnim i koliko je neplodnost česta u općoj populaciji. Koji je trenutak u kojem se šalje potencijalne kandidate prema specijalističkim obradama.
Hormonalne promjene spolnih hormona, kongenitalne anomalije i neplodnost
Kakav je utjecaj na spolne hormone kod kronične bubrežne bolesti i koje su terapijske opcije kod hormonske neravnoteže. Koliko kongenitalne anomalije utječu na plodnost.
Kako transplantacija bubrega utječe na mušku plodnost?
Što se kod bolesnika mijenja transplantacijom i kakav utjecaj ima transplantacija na plodnost ili neplodnost. Koliko se može pomoći bolesnicima kod drugog velikog problema, erektilne disfunkcije.
Ana-Marija Jagodić Rukavina, mr. spec. kineziologije, inovatorica Body tehnike
Saznajte Više
Priče iz života
Upoznajte priče osoba s transplantiranim organom
Poslušajte naše „Priče iz života“ te Jelenin i Antonijin savjet osobama koje se pripremaju na transplantaciju bubrega ili jetre.
POSLUŠAJTE →