Transplantacija ili presađivanje oblik je liječenja u kojemu se bolesniku presađuje organ ili tkivo druge osobe koje će nadomjestiti vlastiti bolestan i nefunkcionalan organ. Transplantacija je liječenje koje spašava živote. Najčešće posljednja mjera koja je dostupna kod mnogih smrtonosnih bolesti.
Začeci transplantacijskog liječenja sežu u pedesete godine prošlog stoljeća. Razvojem medicine i tehnologije, lijekova i liječenja, transplantirati se može sve više organa za sve više bolesti.
Razlikujemo transplantaciju solidnih organa od transplantacije krvotvornih matičnih stanica (koštane srži). Transplantacija matičnih stanica više nalikuje transfuzijskom liječenju. Najčešće se koristi za liječenje leukemija i drugih zloćudnih bolesti, no i u različitim oblicima imunodeficijencija i drugih bolesti imunosnog sustava. Posebnost transplantacije matičnih stanica je mogućnost razvoja reakcije transplantata protiv primatelja (graft versus host reakcije). Ona nastaje kao reakcija “novog” imunosnog sustava na antigene primatelja. Može zahvatiti različite organe – kožu, jetru, probavni sustav.
Solidni organi koji se presađuju su bubreg, srce i jetra, pluća, crijeva i gušterača, te rožnica. Neki oblici ovog liječenja izvode se samo u rijetkim specijaliziranim centrima. Može se presaditi organ kadaveričnog davatelja (moždana smrt) ili živog davatelja u slučaju bubrega i jetre.
Svi oblici transplantacije zahtijevaju doživotno liječenje i medicinsku skrb. Lijekovi koji se koriste nakon transplantacije su imunosupresivi, lijekovi koji sprečavaju odbacivanje organa. Najčešće se koriste kombinacije lijekova u dozama koje se određuju za svakog bolesnika ponaosob, prema koncentraciji lijeka u krvi. Takva kontrola terapije i praćenje nalaza zahtijevaju redovito praćenje liječnika koji je educiran za praćenje bolesnika nakon presađivanja organa.
Kako je imunosni odgovor nakon transplantacije smanjen zbog lijekova, postoji veći rizik razvoja infekcija. Zbog toga je nužno pridržavati se mjera prevencije infekcija, koje uključuju cijepljenje bolesnika prije planirane transplantacije, procjepljivanje članova obitelji, korištenje lijekova protiv infekcija. Ne preporučuje se cijepljenje 6 mjeseci nakon transplantacije, dok je cijepljenje živim cjepivima kontraindicirano (zabranjeno). No to ne znači da djeca nakon transplantacije ne mogu nastaviti s normalnim životom. Kako odmiče vrijeme od transplantacije, smanjuje se razina imunosupresije i rizik od infekcija. Nakon otprilike tri mjeseca, djeca se mogu uključiti u dječji kolektiv, nastaviti s rastom i djetinjstvom.
Zbog specifičnosti bolesti i liječenja, djeca s transplantiranim organom imaju i neke rizike. Jedan dio njih može razviti dijabetes, bubrežnu bolest, hipertenziju, pretilost. Postoji i povećan rizik razvoja malignih bolesti. Zbog toga je važno nastaviti s redovitim praćenjem, kako bi se potencijalne komplikacije prepoznale i liječile pravovremeno.
Jedan dio djece pokazuje odstupanja u psihomotornom razvoju i razvoju govora u odnosu na vršnjake, što se može povezati i s kroničnom bolesti koja je dovela do transplantacije, i dugotrajnim boravcima u bolnici. Djecu treba procijeniti psiholog i logoped u sklopu predškolske skrbi i prema potrebi uključiti u tretman.
Treba naglasiti i važnost stomatološke skrbi. Posjet stomatologu, u dogovoru s liječnikom, treba dogovoriti 6 mjeseci nakon transplantacije.
Nakon oporavka od operacije, treba poticati tjelesnu aktivnost prema mogućnostima i u procesu rehabilitacije te kasnije kroz život. Nakon povratka u školu, djeca mogu sudjelovati u nastavi tjelesnog odgoja, osim ako nemaju individualna ograničenja. Treba ih poticati na bavljenje sportom i drugim aktivnostima u prirodi.
Unatoč svim nedaćama, rizicima i komplikacijama, transplantacija je liječenje koje daje novi život, liječi neizlječivo. Pruža mogućnost odrastanja i ostvarivanja sebe kao osobe. Djeca s transplantiranim organom odrastaju u odrasle koji su zdravi, nemaju ograničenja, bave se sportom, završavaju fakultete, zasnivaju obitelji.
Lana Omerza, dr.med.
subspecijalist pedijatrijske gastroenterologije, hepatologije i prehrane
KBC Zagreb