Živite svoj život
punim plućima

život poslije Transplantacije 

POSLIJE TRANSPLANTACIJE

PODCAST

PRIČE IZ ŽIVOTA

Kako spriječiti nastanak hernije (kile) ?

02. veljače 2022. | Tjelesna aktivnost

Poslijeoperacijska kila ili hernija nastaje kada dođe do prolaska trbušnog sadržaja kroz ožiljno tkivo na mjestu kirurške rane od ranije operacije. Poslijeoperacijske kile relativno su česta komplikacija abdominalnih operacija i nastaju kad postoje smetnje u procesu cijeljenja i dođe do slabljenja mišićnih slojeva trbušne stijenke. Nakon većih operacijskih zahvata u trbuhu, u kakve se svakako ubrajaju i transplantacije, kile se javljaju i kod 20 % bolesnika.

Neke čimbenike koji pogoduju nastanku poslijeoperacijske kile nakon transplantacije, bolesnici,  nažalost, ne mogu kontrolirati. Prvo, kirurški rezovi potrebni za transplantaciju abdominalnih organa (jetra, bubrezi, gušterača) su dosta veliki i zbog toga rizični za nastanak kile. Drugo, eventualni razvoj poslijeoperacijske infekcije  kirurške rane također olakšava nastanak kile. Konačno, kortikosteroidi i imunosupresivna terapija koju svi bolesnici nakon transplantacije organa moraju uzimati, oslabljuje mehanizme cijeljenja rane i tako bolesnike čini osjetljivijima za nastanak kile.

Međutim, postoje i čimbenici na koje bolesnik može sam utjecati. Primjerice, vrlo je bitna kontrola tjelesne težine i izbjegavanje debljanja. Bolesnici su, nakon transplantacije organa, a zbog djelovanja  imunosupresivnih lijekova, skloni razvoju poslijetransplantacijskog dijabetesa i dobivanju prekomjerne tjelesne težine. Osim što je to nepovoljno zbog čitavog niza negativnih zdravstvenih učinaka debljine, prekomjerna tjelesna težina izrazito povećava opasnost od nastanka kile nakon operacija u trbuhu. Sljedeće, vrlo je važno izbjegavati sve što uzrokuje porast tlaka u trbušnoj šupljini – dobra regulacija stolice dijetom i laksativima spriječit će napinjanje kod defekacije, kontrola bolesti prostate spriječit će napinjanje kod mokrenja, odgovarajući tretman alergija i nepušenje spriječit će napinjanje kod kašlja ili kihanja (pušenje k tome osim drugih loših učinaka izravno slabi prokrvljenost u rani i tako usporava cijeljenje). Kvalitetna i uravnotežena prehrana omogućava dobru opskrbu tkiva koja cijele svim nutrijentima potrebnima za brzo i kvalitetno zarastanje rana. Bolesnici se nakon transplantacije ne smiju iscrpljivati i izlagati pretjeranim tjelesnim naporima, a kod tjelesnih aktivnosti trebaju izbjegavati sve ono što uzrokuje pritisak na područje kirurškog reza. U takve se aktivnosti svakako ubraja i dizanje tereta ili intenzivnije seksualne aktivnosti sve dok rana u potpunosti ne zacijeli.

Bolesnicima se, nakon većih kirurških zahvata u području trbušne šupljine, u prvim mjesecima nakon operacije preporučuje nošenje trbušnog pojasa koji služi kao potpora trbušnom zidu koji treba zacijeliti i tako sprječava nastanak kile. Nošenje pojasa posebno je bitno u trenucima kad se povećeva tlak u trbušnoj šupljini (sjedanje, ustajanje, kašalj, tjelesne aktivnosti i slično).

Konačno, premda bolesnik ne može u potpunosti spriječiti nastanak kile nakon transplantacije trbušnih organa, ipak može dosta učiniti da smanji rizik od njezinog nastanka i tako izbjegne sve one komplikacije koje kila može izazvati, a ujedno i potrebu za dodatnim operacijskim zahvatom nakon uspješne transplantacije.

prim. dr. sc. Danko Mikulić, dr. med.
Specijalist kirurg
Voditelj Odjela za hepatobilijarnu kirurgiju
KB Merkur

Pin It on Pinterest