Živite svoj život
punim plućima

život poslije Transplantacije 

POSLIJE TRANSPLANTACIJE

PODCAST

PRIČE IZ ŽIVOTA

Kako ispravno uzimati imunosupresive

05. siječnja 2022. | Stil života

Imunosupresivi su lijekovi koji sprječavaju odbacivanje presatka, tj. sprječavaju prepoznavanje “novog” organa kao stranog tijela u organizmu te izravno utječu na uspjeh transplantacije.

Počinju se primjenjivati tijekom samog transplantacijskog postupka, i nastavljaju se uzimati do kraja života.

O primjeni imunosupresiva u ranom posttransplantacijskom razdoblju brinu liječnici i medicinske sestre. Već u bolnici, nekoliko dana nakon transplantacije, medicinska sestra podučava transplantiranu osobu o imunosupresivnim lijekovima, kako i kada ih uzimati. Prije otpusta iz bolnice, bolesnici bi trebali svladati osnovna znanja o pravilnom uzimanju imunosupresiva, a svakako znanje o imunosupresivnim lijekovima treba usvojiti i jedna bliska osoba koja će pružiti podršku u ranom post transplantacijskom razdoblju:

  • imena propisanih lijekova
  • njihove doze
  • vrijeme uzimanja svakog propisanog lijeka

Uvijek je dobro koristiti pomagala kao npr. organizator tableta, alarm ili aplikacije na pametnom telefonu, kako bi se izbjeglo propuštanje doze lijeka.

Važno je znati, da se doza pojedinih imunosupresiva u početku često može mijenjati, a neki se lijekovi nakon nekoliko tjedana ili mjeseci mogu i ukinuti. O tome odlučuje liječnik, te daje jasne upute.

U otpusnom pismu/liječničkom nalazu uvijek se navode točne doze lijekova koje bolesnik treba uzimati. Pri otpustu iz bolnice, nakon transplantacije, bolesnik obično dobije terapiju za 1-2 dana, no važno je s otpusnim pismom odmah se javiti svom liječniku obiteljske medicine radi propisivanja terapije, te provjeriti dostupnost lijekova u obližnjoj ljekarni. U slučaju bilo kakvih poteškoća vezanih za nabavu imunosupresiva, bolesnik se treba javiti transplantacijskom timu, kako ne bi došlo do izostavljanja doze lijeka.

Prilikom svake kontrole u transplantacijskoj ambulanti provjerava se razina imunosupresije, kao i stanje presađenog organa , te se prema potrebi doza ili vrsta lijekova mijenja. Ukoliko postoje neke nejasnoće ili problemi potrebno ih je navesti liječniku ili medicinskoj sestri, kako bi se spriječile nepravilnosti pri uzimanju terapije.

Određene nepravilnosti u uzimanju terapije mogu dovesti do ozbiljnih posljedica-do odbacivanja organa, teških nuspojava pa i do smrtnog ishoda.

Zato je važno još jednom naglasiti da se imunosupresivna terapija mora uzimati svaki dan u isto vrijeme, ne smije se prekidati ili mijenjati redoslijed uzimanja terapije, niti mijenjati samostalno doze lijeka, a u slučaju bilo kakvih odstupanja od dogovorenog režima uzimanja lijekova obavezno treba obavijestiti svog liječnika.

Ivana Gojević, mag.med.techn.

Glavna sestra Zavoda za gastroenterologiju

KB Merkur

Pin It on Pinterest