Živite svoj život
punim plućima

život poslije Transplantacije 

POSLIJE TRANSPLANTACIJE

PODCAST

PRIČE IZ ŽIVOTA

Kako i kada nastaviti s radnom aktivnosti nakon transplantacije bubrega

21. siječnja 2022. | Povratak na posao

Prije transplantacije, bolesnici na dijalizi imaju značajno smanjenu fizičku aktivnost, čak i do 30 % u odnosu na osobe iste dobi i spola. S godinama provedenim na dijalizi ona se još više smanjuje. Nakon transplantacije bubrega, kvaliteta života se značajno poboljšava, značajno se povećava i fizička aktivnost. Sigurno je da će ona ovisiti o dobroj funkciji bubrežnog transplantata, pratećim bolestima i životnoj dobi. Kada bubrežni transplantat ima dobru funkciju, ubrzo po transplantaciji oporavlja se krvna slika i korigira anemija, koji su jedan od ključnih elemenata za oporavak fizičke aktivnosti. Uz to, bitne su promjene u endokrinološkom i kardiovaskularnom sustavu koje se događaju nakon transplantacije. Jednom riječju, uz dobru funkciju transplantata bolesnici će imati više energije, bolju mišićnu masu, veću volju za životom, osjećat će se bolje te će imati više snage za razne aktivnosti.

Sigurno je da će povratak na posao ovisiti, ne samo o bubrežnoj funkciji, već i pojavi postoperativnih komplikacija, ali i o samom poslu koji bolesnik obavlja. U ranom postoperativnom razdoblju akutne kirurške komplikacije koje se mogu javiti, značajno će usporiti  oporavak bolesnika, njegovu fizičku aktivnost i sposobnost za povratak na posao. Osim kirurških komplikacija, različite infekcije koje se mogu javiti u ranom postoperativnom razdoblju, kao infekcije urotrakta, pneumonije, citomegalo-virusna infekcija i slično, imat će dodatan utjecaj. Od imunosupresivnih lijekova, koji se vrlo često uzimaju u višim dozama nakon transplantacije, također mogu izazvati miopatiju i usporiti  oporavak.

Prva tri mjeseca kada postoji povećani rizik za komplikacije i kada su kontrole češće, ne savjetuje se povratak na posao. Nakon toga, povratak će ovisiti o prirodi posla i o tome koliko se bolesnik uspio fizički oporaviti. Danas su dostupna različita pomagala kojima se možemo koristiti za procjenu fizičkih aktivnosti. Jedan od jednostavnijih je pedometar. Pojednostavljeno rečeno, ako tijekom dana možete napraviti između 7500 i 10000 koraka vaša fizička aktivnost je dobra i možete se vratiti na posao pod uvjetom da vaš posao nije fizički jako zahtjevan. Sigurno da će se jedan informatičar koji radi kod kuće ili u manjem uredu vratiti na posao značajno prije radnika u tvornici. Povratak na posao neće ovisiti samo o težini posla, već i o  radnoj sredini. Na primjer, povratak na posao jednog prosvjetnog radnika ovisit će i o godišnjem dobu, jer njemu sigurno nećemo savjetovati povratak na posao u zimskim mjesecima kada je postotak respiratornih infekcija znatno veći. Ekstremni primjer, trener borilačkih vještina nakon transplantacije bubrega sigurno se neće moći vratiti na posao nakon transplantacije bubrega u onom obliku i intenzitetu u kojem je radio prije transplantacije. Za svakog bolesnika je najbolje da se posavjetuje sa svojim liječnikom o mogućnosti povratka na posao kao i vremenu povratka.

Stopa zaposlenosti bolesnika neposredno prije transplantacije, bilo u završnoj fazi kronične bubrežne bolesti ili na dijalizi, je niska, kako u svijetu tako i kod nas. Nakon uspješne transplantacije stopa zaposlenosti bi trebala biti značajno veća, ali provedena istraživanja iz različitih zemalja to ne potvrđuju. Kako u Hrvatskoj vrijeme čekanja do transplantacije nije dugačko, preporuka bolesnicima koji su radno aktivni bi bila da ne prestaju s radnim aktivnostima kad započnu s dijalizom.

Izv. prof. dr.sc. Lidija Orlić, dr. med.
spec.interne medicine, subspec. nefrologije
KBC Rijeka

Pin It on Pinterest