Prehrana bolesnika ima značajnu ulogu nakon transplantacije jetre s obzirom na to da je jetra glavni čimbenik u metabolizmu proteina, šećera, masti i vitamina. Unatoč napretku predtransplantacijske skrbi, većina bolesnika ulazi u transplantacijski postupak u stanju pothranjenosti koja je posljedica kronične jetrene bolesti, neovisno o njezinom uzroku. Ona dovodi do gubitka mišićne mase (sarkopenija), gubitka potkožnog masnog tkiva i malnutricije.
Imajući u vidu kompleksnost procesa koji se odvijaju u tijelu, nužno je definirati nutritivni status i individualizirani pristup prehrani svakog bolesnika. Time se nastoji postići uredna nutritivna ravnoteža i time izravno pozitivno utjecati na ishod operativnog zahvata, brži oporavak, duži i kvalitetniji život.
Peroralna prehrana (“hranjenje na usta”) uvodi se rano nakon transplantacije jetre te se o vašim nutritivnim potrebama brine transplantacijski gastroenterološki tim. U ranoj fazi oporavka dolazi do prilagodbe imunosnog sustava na imunosupresive (lijekovi koji smanjuju imunitet i uzimaju se protiv odbacivanja jetrenog presatka). To razdoblje traje prosječno oko 3 mjeseca no može se kod pojedinaca produžiti i do godinu dana. U ovoj fazi, zbog povećane osjetljivosti organizma na infekciju, preporuka je ne konzumirati potencijalno kontaminiranu hranu (npr. nedovoljno termički obrađena hrana, sladoled, morski plodovi…)
U kasnijem razdoblju koji prati oporavak imunosnog sustava, suvremena klinička praksa se bavi nadoknadom gubitka mišićne mase specijalnom prehranom i dodatkom standardnih enteralnih pripravaka i po potrebi korekcijom elektrolita u tijelu. Multidisplinarni tim stručnjaka provodi savjetovanja i edukaciju bolesnika s ciljem postizanja dugoročnih nutritivnih ciljeva. Pridržavanje nutritivnog plana osigurava prevenciju od ulaska u drugu krajnost – prekomjernu tjelesnu težinu, razvoj šećerne bolesti, porast masnoća u krvi, porast krvnog tlaka te razvoj metaboličkog sindroma. Rizik od kardiovaskularnih bolesti je značajno viši u odnosu na prosječnu populaciju te je jedan od glavnih uzroka smrti nakon transplantacije jetre. Laganom, uravnoteženom dijetom koja je najsličnija mediteranskoj prehani, fizičkom aktivnošću i održavanjem normalne tjelesne težine, nastoji se maksimalno smanjiti inzulinsku rezistenciju, rizik od moždanog i srčanog udara te spriječiti oštećenje presađene jetre.
Važno je držati se i općih preporuka kao što je održavanje dobre hidracije uzimajući mnogo vode, ne pušiti. Zabranjeno je konzumirati alkohol neovisno o uzroku jetrene bolesti. Preporučljivo je izbjegavati namirnice i tvari koje mogu utjecati na razinu određene vrste imunosupresiva u krvi (Gospina trava -kantarion, grejp, masnoće…).
Pravilna prehrana, zdrave životne navike i adekvatan nadzor stručnjaka čuvaju zdravlje vaše jetre, smanjuju mogućnost komplikacija te pozitivno utječu na kvalitetu i dužinu vašeg života.
Diana Ilić, dr.med.
specijalist internist, gastroenterolog
KB Merkur