Transplantacija bubrega nije samo kirurški postupak. Za uspjeh transplantacije treba osigurati čitav niz uvjeta što zahtijeva trajno praćenje i redovite kontrole. Transplantacijski tim će bolesnika usko pratiti neposredno nakon transplantacije kao i na ambulantnim kontrolama. Zbog toga je važno da se bolesnik pridržava rasporeda kontrola i obavi preporučene pretrage.
Iako se većina bolesnika s transplantiranim bubregom boji odbacivanja, većina umre s funkcionirajućim presatkom, najčešće zbog srčano-žilnih bolesti. Kako bi se maksimalno produljio život i smanjio rizik razvoja teških komplikacija, u kliničku praksu smo uveli tzv. “Dnevnik poslijetransplantacijskog praćenja”. Time i bolesnik sudjeluje u osiguravanju redovitog praćenja.
U Dnevniku je navedeno niz pretraga koje bolesnik treba obavljati s ciljem prevencije i ranog otkrivanja različitih komplikacija i kliničkih problema. Osim laboratorijske obrade, takav sistematski pregled uključuje probir na zloćudne i infektivne bolesti, kao i na srčano-žilne komplikacije koje su vrlo česte u populaciji bolesnika s transplantiranim bubregom. Prati se i funkcija paratireoidinh žlijezda, ali i imunološki faktori i najčešće virusne infekcije. Obrada se po potrebi proširuje tako da je naglašen individualni pristup svakom bolesniku. U Dnevnik se upisuje datum kada je obavljena pojedina pretraga što i bolesniku i liječniku olakšava praćenje i planiranje daljnje obrade s obzirom na to da postoji protokol prema kojemu se pojedine pretrage ponavljaju.
Dosadašnje iskustvo s upotrebom Dnevnika poslijetransplantacijskog praćenja je odlično. U više smo bolesnika otkrili tumore različitih organa u ranom stadiju bolesti. To je omogućilo, ne samo odgovarajuće liječenje tumora, nego i zadržavanje funkcionirajućeg presatka. Otkriven je i niz srčano-žilnih problema čije je zbrinjavanje preveniralo vrlo vjerojatne smrtne ishode.
Kako bi ovakav način prevencije (”sistematskih pregleda”) bio učinkovit, bolesnik sam mora voditi računa da se sve potrebne pretrage obave. Neke od njih nisu ugodne, ali mogu spasiti život.
Dnevnik poslijetransplantacijskog praćenja nije i ne može biti zamjena za odgovarajući pregled i razgovor s liječnikom. Bolesnik možda ima problem koji nije obuhvaćen ovim probirom, zbog čega je jako važno da iskreno predoči svoje probleme liječniku i da ih zajednički pokušaju riješiti.
Prof. dr. sc. Bašić Jukić, dr. med.
specijalist internist, nefrolog
Zavod za nefrologiju, arterijsku hipertenziju, dijalizu i transplantaciju bubrega,
KBC Zagreb Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu