Bubreg se može presaditi sa živog ili umrlog darivatelja. Prva uspješna transplantacija bubrega učinjena je 1954., darivatelj i primatelj bili su jednojajčani blizanci.
Programi transplantacije sa živog darivatelja omogućavaju darivanje organa članovima obitelji ( braća, sestre, djeca) ili supružnicima, i bliskim osobama. O uzimanju organa od živog darivatelja u svrhu presađivanja primatelju odlučuje etičko povjerenstvo zdravstvene ustanove u kojoj će se izvršiti presađivanje.
Sa medicinskog gledišta prije same transplantacije je potrebna detaljna evaluacija potencijalnog darivatelja i primatelja. Njihova podudarnost u tkivnim antigenima i krvnoj grupi, utvrđuje se detaljnim laboratorijskim pretragama iz krvnih uzoraka, a dodatno je ključno i opće stanje i zdravlje potencijalnog darivatelja.
Tko može biti darivatelj?
Darivatelji mogu biti osobe u dobi od 18 g. pa do otprilike 70-ak godina ukoliko su dobrog zdravlja i kondicije. Poželjna je tkivna podudarnost i podudarnost krvnih grupa, ali je moguća transplantacija i ukoliko darivatelj i primatelj i nisu sasvim podudarni. Za takve transplantacije je potrebna dodatna posebna priprema.
Postoje stanja i bolesti samog darivatelja koje predstavljaju apsolutnu ili relativnu zapreku za darivanje organa kao npr. neke kronične bolesti, zloćudne bolesti, šećerna bolest, povišen krvni tlak, HIV, hepatitis ili bolesti bubrega.
Priprema i obrada darivatelja podrazumijeva detaljnu evaluaciju krvnih nalaza, urina, radioloških nalaza poput UZV bubrega i pregleda krvnih žila bubrega, ponekad i biopsiju bubrega te psihološku evaluaciju. Ukoliko su nalazi dobri i potencijalni darivatelj zdrav, onda se dalje može pristupiti postupku transplantacije. Sam operativni zahvat vađenja bubrega može biti klasičnim operativnim pristupom ili minimalno invazivnom laparaskopskom tehnikom. Vrijeme boravka u bolnici nakon samog zahvata je otprilike 3-5 dana, a potom je potpuni oporavak unutar 3-4 tjedna u kućnim uvjetima. Oporavak je kraći ukoliko je bubreg izvađen laparaskopskom metodom. Komplikacije za darivatelja su rijetke. Mogu biti vezane za sam operativni zahvat kao npr. postoperativna krvarenja, infekcije kao i uobičajeni rizici opće anestezije. Dugoročni rizici za darivatelja su minimalni, uz preduvjet prethodno odličnih nalaza i odsustva bolesti darivatelja.
Prednosti za primatelja su izuzetno velike u odnosu na transplantaciju od umrlog darivatelja:
- bubrezi od podudarnog srodnog darivatelja mogu dobro funkcionirati i preko 35 godina
- vrijeme čekanja je značajnom manje u odnosu na prosjek na listi čekanja za transplantaciju od umrlog darivatelja
- 97-98% bubrega transplantiranih od živog darivatelja prorade odmah za razliku od onih transplantiranih od umrlog darivatelja koji odmah prorade u 50-60% slučajeva
Kao što je navedeno postoji mogućnost transplantacije kada darivatelj i primatelj nisu podudarni. Svakako je puno prihvatljivije, manje rizično i bolje kada se učini transplantacija od podudarnog darivatelja, no nekad ne postoji takva mogućnost te se može razmotriti i nepodudarna transplantacija uz posebnu pripremu. Kada u krvi primatelja postoje antitijela onda može doći do reakcije između darivatelja i primatelja koja nalikuje alergijskoj reakciji i dovodi do odbacivanja organa. Mi danas možemo prije samog postupka transplantacije ukloniti prisutna antitijela iz krvi, postupkom koji se zove plazmafereza te dodatno primijeniti lijekove koji sprečavaju ponovno nastajanje protutijela. Postupak nalikuje postupku dijalize, a broj samih postupaka ovisi o količini prisutnih antitijela u krvi.
Nakon navedene pripreme može se pristupiti postupku transplantacije, a sam operativni zahvat je isti kao i ukoliko su darivatelj i primatelj podudarni, ali post-transplantacijski tijek i praćenje su se razlikuju zbog većeg rizika imunoloških komplikacija u slučaju nepodudarnosti.
Darivanje organa, ukoliko nema medicinskih ili drugih zapreka, ponekad je jedina mogućnost za naše bolesnike. Postupak je siguran za darivatelja, a primatelju je početak novog života.
Dr. sc. Bojana Maksimović, dr. med.
Specijalist nefrolog
Zavod za nefrologiju
KB Merkur
TX_2020_0066_AB