Što se događa iza kulisa jedne transplantacije u bolnici?

Vrlo često opća populacija smatra transplantaciju jetre jednokratnim kirurškim postupkom. Međutim, radi se o kompleksnom liječenju u koji je uključeno mnoštvo timova. Sam kirurški zahvat i postoperativno bolničko liječenje za bolesnika, ali i cijeli transplantacijski tim je najintenzivniji period. Od dojave organa aktivira se minimalno 40-50 zdravstvenih djelatnika u transplantacijskoj i eksplantacijskoj bolnici, laboratoriju za tipizaciju tkiva, koordinaciji timova Ministarstva zdravstva, transfuzijskim jedinicama, mikrobiološkim laboratorijima. Osim liječnika; kirurga, anesteziologa, hepatologa, patologa, transfuziologa, radiologa u timu je podjednako važna aktivnost laboratorijskih djelatnika, mnoštva medicinskih sestara i tehničara, instrumentarki, vozača, spremačica, kuharica, portira,…

U tom trenutku čini se kao da cijela bolnica i zdravstveni sustav diše za jednog bolesnika. Iako kirurški zahvat sve češće traje kratko, od poziva za transplantaciju, pripreme do završetka procedure, postupak najčešće traje i više od 12 sati i isprepleten je najintenzivnijim emocijama s obje strane. U bolesniku i obitelji miješaju se osjećaji straha, neizvjesnosti, uzbuđenja, ali i velikih očekivanja i povjerenja prema timovima. S druge strane nalaze se istrenirani profesionalci s više od 1500 transplantacija „u nogama“. Iako samopouzdanje i iskustvo timova ne nedostaje, svi smo jako svjesni delikatnosti procedure, mnoštva detalja koji su presudni za ishod, da je svaki čovjek svojom bolesti, emocijama i očekivanjima drugačiji. Profesionalci koji čine tim „samo su ljudi“ koji u bilo koje doba dana ostavljaju svoje ostale profesionalne i privatne obveze, obitelji, prijatelje, san i mir obiteljskog doma i ulaze u svijet 100% adrenalina.

Odluke se mijenjaju i donose u hodu, analizira se svaki novi detalj, a telefoni neprekidno zvone i traži se dodatna informacija ili uključuju dodatni timovi. Iza nas je 22 godina neprekidnog rada, bez ijednog dana zatvaranja programa, čak i sada u doba nepredvidivog COVID-a. U našim srcima zapisan je nemjerljivi broj anegdota o borbama timova s kvarovima vozila, nabavkom leda u gluho doba noći, umorom,…

Međutim važno je znati da za bolesnike postupak transplantacijskog liječenja počinje puno prije operacije. U skrbi hepatologa bolesnici prolaze obradu i procjenu podobnosti za transplantaciju, liječenje osnovne bolesti kako bi doživjeli transplantaciju i u nju pristupili u što boljem općem stanju, a nakon operacije traje doživotno praćenje i imunosupresivno liječenje. Svakodnevno se na odjelu i transplantacijskim ambulantama Zavoda za gastroenterologiju pregleda više od 40 bolesnika.

Sve to ne bi bilo moguće bez medicinskih sestara i tehničara, koordinatora i administrativnog osoblja koji se osim rada s bolesnicima u bolnici, bezrezervno trude biti dostupni na telefonima i mail-ovima svim bolesnicima. Naše „druženje“ počinje puno prije transplantacije i traje doživotno. Zajedno prolazimo sve faze bolesti, postajemo ravnopravni u zajedničkoj borbi, zajedno se veselimo, tugujemo i donosimo teške odluke, često provodimo više vremena zajedno nego sa svojom obitelji i polako postajemo partneri, a ponekad i prijatelji.

Izv. prof. dr. sc. Tajana Filipec Kanižaj, dr. med.

Izv. prof. dr. sc. Tajana Filipec Kanižaj, dr. med.

Specijalist internist – gastroenterolog

Pročelnica Zavoda za gastroenterologiju
KB Merkur

TX_2020_0066_AB

Moglo bi Vas zanimati