Kako postati donor organa u Hrvatskoj?

„Gdje se registrira doniranje?“ pitanje je koje i dalje zbunjuje mnoge naše državljane, a da bismo pronašli odgovor, potrebno je poznavati prilično jednostavan proces kako se postaje donor u Hrvatskoj. Ovaj tekst posvetili smo toj temi kako bismo odgovorili na najčešće postavljena pitanja o doniranju i razriješili takve nepoznanice.

 

Što kaže zakon?

 

U Hrvatskoj se svaka preminula osoba po zakonu smatra potencijalnim donorom organa osim ako tijekom života nije iskazala protivan stav, a u praksi se još uglavnom traži i pristanak obitelji. To znači da se za doniranje organa poslije moždane smrti nigdje ne trebate registrirati jer će ono biti pretpostavljeno, no ako želite postati donorom, korisno je pričati sa svojim bližnjima kako biste ih na to pripremili i kako bi mogli ispoštovati vaše želje nakon smrti.

 

Detaljan uvid u zakone vezane uz doniranje organa pogledajte OVDJE.

 

donor organa, kako postati donor organa

Što je donorska kartica?

Donorska kartica nekad se koristila kao iskaz pozitivnog stava pojedinca o doniranju organa. Nakon promjene zakona, ona više nije potrebna da bi osoba donirala organe, ali još uvijek se može izraditi kako bi se brže i efikasnije saznalo za želje preminule osobe bez obzira na mišljenje obitelji.

 

Zašto je važno pričati s obitelji?

U praksi liječnici traže pristanak obitelji kada postoji šansa za doniranjem organa. Ako želimo postati donorom, bitno je da informiramo naše bližnje upravo zato kako bi oni bili svjesni naših želja i kako bi iste mogli prenijeti medicinskom timu. Kako takav razgovor nije svima jednostavan, naše savjete možete pronaći OVDJE.

 

Kada je vrijeme za doniranje organa?

Već smo spomenuli da se organi mogu donirati posthumno; odnosno kada se po medicinskim kriterijima i na striktno propisan način sa sigurnošću utvrđuje smrt. Smatra se da smrt nastupa kada moždana cirkulacija prestane, a to se naziva moždanom smrću.

Organe može donirati i živi donor, no o tome odlučuje donor svojim pristankom te etičko povjerenstvo ustanove koja izvršava transplantaciju.

 

Zaštita podataka

Naposljetku je bitno za napisati da podaci o darivateljima dijelova ljudskog tijela predstavljaju profesionalnu tajnu. Liječnici identitete otkrivaju tek ako postoji medicinski opravdan razlog kako bi omogućili uvid u zdravstvene podatke darivatelja.

Reference:

www.budidonor.hr/zakonodavstvo/

www.budidonor.hr/vijesti/kako-zapoceti-razgovor-u-obitelji-o-doniranju-organa/

www.hdm.hr/zakoni-i-pravilnici/

www.hdm.hr/donorska-kartica/

TX_2021_0056_AB

Moglo bi Vas zanimati