Utjecaj COVID-19 pandemije na program transplantacije bubrega

COVID-19, bolest uzrokovana SARS-CoV-2 (od engl. Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) je u ožujku 2020.g. proglašena pandemijom. Obuzdavanje pandemije se još uvijek ne nazire unatoč strogim epidemiološkim mjerama koje su ostavile teške posljedice prije svega na globalnu ekonomiju, ali jednako tako i na svakodnevni život i rad. Iako virus ne pokazuje obilježja sezonalnosti, dosadašnja iskustva pokazuju da zimski uvjeti otežavaju obuzdavanje pandemije što je i očekivano obzirom na dominantno respiratorni put prijenosa zaraze.

Zdravstveni sustavi su dramatično opterećeni u svim područjima koja su značajnije zahvaćena pandemijom uz potrebu uporabe velikih financijskih, kadrovskih i prostornih resursa za njeno obuzdavanje i kontrolu. Zbog toga pate ostali sektori zdravstva, pa je realna bojazan od porasta smrtnosti uslijed kroničnih nezaraznih bolesti uključujući zloćudne tumore i srčanožilne bolesti.

Transplantacijska medicina je specifičan i vrlo zahtjevan dio zdravstva i u standardnim uvjetima, a posebice u uvjetima COVID-19 pandemije. Iako COVID-19 pandemija nije prvi globalni infektivni izazov s kojim se susreće transplantacijska medicina, zasigurno je najteži obzirom da predstavlja jedinstveni fenomen. Naime, veliki broj zaraženih širom svijeta, vrlo raznolika prezentacija, ali i težina bolesti, uz naglašenu kontagioznost samog virusa, značajno utječu na transplantacijsku praksu širom svijeta. Sve nepoznanice o virusu treba dodatno potencirati problemima koje on može izazvati u imunokompromitiranom domaćinu, a ne smije se zanemariti niti potreba da se zdravstveni resursi usmjere sa specifičnih programa kao što je transplantacijska medicina prema očuvanju javnog zdravlja koje je globalni prioritet.

U takvim je okolnostima u prvom valu pandemije većina transplantacijskih programa bila u potpunosti obustavljena. Međunarodna razmjena organa je bila onemogućena ili izrazito otežana zbog zatvaranja državnih granica. Prolaskom (ili ublažavanjem) prvog vala dolazi do postupnog oporavka transplantacijskih programa no uz povećan oprez. Svi se potencijalni darovatelji organa testiraju na SARS-CoV-2, kao i potencijalni primatelji neposredno pred operativni zahvat. Neki transplantacijski centri testiraju i osoblje koje je u kontaktu s bolesnicima kako bi dodatno smanjili rizik prijenosa infekcije. Primatelj organa je izložen pojačanom riziku infekcije i tijekom bolničkog liječenja, a osobito nakon otpusta na kućnu njegu kada je izložen većem broju kontakata, a mora dolaziti na redovne i vrlo česte ambulantne kontrole. Naime, primjena imunosupresije značajno povećava rizik infekcije, ali i lošeg ishoda njenog liječenja. Važno je znati da su bolesnici izloženi riziku prijenosa čitavog niza drugih infekcija pa se transplantacije ipak provode iz jednostavnog razloga – rizik prijenosa bolesti i razvoja novonastalih bolesti je značajno manji nego rizik smrti na dijalizi. Naravno, radi se o dugotrajnom praćenju, pa u situacijama kao što je COVID-19 s još čitavim nizom nepoznanica, trebamo pojačani oprez.

Poseban problem predstavljaju transplantacije sa živog darovatelja. Iako je priprema za transplantaciju olakšana poznatim vremenom zahvata koje omogućava testiranja i poduzimanje svih potrebnih radnji, transplantacija sa živog darovatelja se smatra „hladnim“ postupkom, a gotovo su sve bolnice širom svijeta privremeno obustavile ili značajno smanjile „hladni program“. Dodatan problem je što se potencijalnoj zarazi izlaže i darovatelj bubrega.

U čitavom nizu nepoznanica koje su povezane s COVID-19, jedno je jasno – moramo pronaći način „suživota“ transplantacijskih programa i SARS-CoV-2, uz pažljivu procjenu boljitka i potencijalnih rizika povezanih s transplantacijom bubrega za svakog pojedinog bolesnika.

Prof. dr. sc. Nikolina Bašić-Jukić, dr. med.

Prof. dr. sc. Nikolina Bašić-Jukić, dr. med.

Zavod za nefrologiju, arterijsku hipertenziju, dijalizu i transplantaciju bubrega, KBC Zagreb
Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

TX_2020_0046_AB

Moglo bi Vas zanimati