Povijest transplantacije

Povijesni trenuci u području transplantacijske medicine 

Povijest transplantacijske medicine započinje dobročinstvom jednog brata blizanca i spretnim rukama američkih kirurga.

1954. – prva transplantacija ljudskog organa

Prošlo je više od 60 godina otkada je u svijetu izvedena prva transplantacija jednog ljudskog organa. Ronald Herrick darovao je svoj bubreg 1954. godine svome bratu blizancu Richardu te mu tim humanim činom omogućio kvalitetniji život koji nije više ovisio o dijalizi. Američki kirurzi dr. Joseph Murray i dr. David Hume u bolnici Brigham u Bostonu vodili su prvu operaciju transplantacije. 

1962. – prva transplantacija bubrega s umrlog (kadaveričnog) donora

1962. spomenuti kirurzi, dr. Joseph Murray i dr. David Hume, izveli su prvu uspješnu transplantaciju bubrega s umrlog (kadaveričnog) donora u bolnici Brigham u Bostonu. Nakon tog uspjeha, uslijedio je niz važnih godina u povijesti transplantacijske medicine.

1963. –  prva transplantacija pluća 

Dr. James Hardy u Sveučilišnoj bolnici u Jacksonu u Mississippiju, izveo je prvu uspješnu transplantaciju pluća.

1966. – prva transplantacija gušterače i bubrega 

Operativni zahvat prve transplantacije gušterače i bubrega izveli su dr. Richard Lillehei i William Kelly na Sveučilištu Minnesota.

1967. – prva transplantacija jetre i srca

Dr. Thomas Starzl na Sveučilištu Colorado u Denveru uspješno je izveo prvu transplantaciju jetre. Tijekom iste godine transplantaciju srca izveo je Dr. Christiaan Barnard u bolnici Groote Schuur u Cape Townu u Južnoj Africi.

1968. – prva donorska kartica, definicija moždane smrti i prva banka organa

SAD je prva zemlja koja zakonski uvodi donorsku karticu putem odredbe poznate kao Uniform Anatomical Gift Act. Kartica postaje važeći pravni dokument u 50 američkih država, a korisnika identificira kao punoljetnog donora koji nakon svoje smrti dopušta doniranje vlastitih organa.

Iste godine Harvard Ad Hoc Committee definira moždanu smrt na temelju neuroloških kriterija, što postaje osnova na temelju koje se odlučuje čiji se organi mogu donirati. U Bostonu se osniva prva organizacija za čuvanje i raspodjelu organa “New England Organ Bank”.

1983. – Ciklosporin

Američka FDA organizacija odobrava lijek ciklosporin koji u to vrijeme postaje prijelomnica u liječenju transplatiranih pacijenata s ciljem sprečavanja odbacivanja transplantiranih organa.

1984. – zakonski akt protiv prodaje organa

Američki kongres donosi 1984. godine vrlo važan zakonski akt kojim se zabranjuje prodaja ljudskih organa. Osniva se i transplantacijska mreža koja će osigurati poštenu raspodjelu doniranih organa kao i znanstveno utemeljen registar primatelja organa čije će se procjene i preporuke temeljiti na znanstvenim i kliničkim osnovama.

1988. – Viaspan

Spomenuta FDA organizacija odobrava lijek Viaspan koji uvelike produžava vrijeme očuvanja donirane jetre.

1990. – najveće priznanje transplantacijskoj medicini, Nobelova nagrada

Pioniri transplantacijske medicine, dr. Joseph E. Murray i dr. E. Donnall Thomas, dobivaju Nobelovu nagradu za medicinu, za svoj neizmjeran doprinos ovoj grani medicine. Dr. Murray je, kao što je prije spomenuto, prvi transplantirao bubreg davne 1954. godine, a dr. Thomas je s uspjehom obavio transplantaciju koštane srži 1968. 

1992. – transplantacija jetre babuna

Prva transplantacija jetre s babuna na čovjeka obavljena je 1992. godine u medicinskom centru Sveučilišta u Pittsburghu. Operaciju su s uspjehom izveli liječnici Satoru Todo, Andreas Tzakis i John Fung pod nadzorom poznatog transplantacijskog kirurga Dr. Thomasa Starzla.

1993. – Takrolimus

Prvi put stavljen na tržište 1993. u Japanu i sljedećim godinama u Europi, takrolimus danas predstavlja temelj imunosupresivne terapije s ciljem prevencije odbacivanja organa kod transplatiranih pacijenata.  

1998. – prva transplantacija šake

U francuskom gradu Lyonu s uspjehom je izvedena prva transplantacija ljudske šake. Tu iznimno složenu operaciju, koja je trajala 13 sati, nadzirali su australski kirurg dr. Earl Owen i francuski kirurg dr. Jean-Michel Dubernard.

2008. – odlazak velikana dr. Michael DeBakey

U 2008. godini umire dr. Michael DeBakey, jedan od najpoznatijih kardiovaskularnih kirurga na svijetu. U povijesti transplantacijske medicine zauvijek će ostati zapamćen po tome što je uveo revolucionarne medicinske zahvate i uređaje kao što je bypass operacija, koji su pomogli mnogim srčanim bolesnicima.

2005. – prva svjetska djelomična transplantacija lica

Još jedan uspjeh francuske transplantacijske medicine dogodio se 2005. u Amiensu, gdje su dr. Bernard Devauchelle i dr. Jean-Michel Dubernard uspješno transplantirali dio lica pacijenta koji je bio izobličen od ugriza psa. 

2008. – prvo dijete rođeno iz potpuno presađenog jajnika  

Primateljica je prva osoba koja je rodila dijete nakon što joj je transplantiran jajnik njezine sestre blizanke.

2014. – prva transplantacija kod novorođenčeta

U činu iznimne velikodušnosti roditelji su odlučili darovati ćelije jetre i bubrega svoje preminule djevojčice stare svega 6 dana kako bi spasili živote dva primatelja. Iste je godine uspješno izvršena transplantacije maternice u Švedskoj koja je rezultirala i uspješnom trudnoćom.

Reference:

https://www.hdm.hr/povijest-transplantacije/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5757055/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3021600/ 

https://www.bionews.org.uk/page_90872 

https://www.miragenews.com/first-swedish-transplant-of-uterus-from-deceased-donor/ 

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/referrals/prograf 

Matas AJ, Smith JM, Skeans MA, et al. OPTN/SRTR 2013 Annual Data Report: Kidney. Am J Transplant. 2015;15 Suppl 2:1-34. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3974464/ 

TX_2021_0067_AB